Atrakcje - Śladem legendy – Chata Sabały

Śladem legendy – Chata Sabały

Niewielu ludzi zasłynęło w historii Zakopanego bardziej od niego. Do dzisiaj jego nazwisko przyciąga tłumy turystów na Krzeptówki, z którymi był związany najbardziej i gdzie mieszkał przez wiele lat. Mowa oczywiście o Sabale i jego chacie.
Góralski bard i przewodnik
 
Niezrównany gawędziarz i utalentowany muzyk Sabała urodził się jako Jan Krzeptowski w roku 1809. Przydomki służyły (a w bardziej tradycyjnych rodzinach służą do dziś) rozległym i skomplikowanie skoligaconym góralskim rodom do identyfikacji i odróżniania poszczególnych gałęzi rodzinnych. Stąd też Jan nigdy nie był nazywany Janem, a właśnie Sabałą.
 
Jako że świetnie znał okolice, w których się wychował, stał się przewodnikiem Stanisława Witkiewicza i Tytusa Chałubińskiego podczas ich wycieczek po Tatrach. Ten pierwszy wybrał go nawet na ojca chrzestnego swojego syna Stanisława Ignacego, później sławnego literata! „Homer Tatr” do dzisiaj uważany jest za symbol góralszczyzny, uosobienie góralskiego temperamentu i polotu. Nic więc dziwnego, że turyści tłumnie pielgrzymują do jego domu…
 
Tu czas się zatrzymał
 
Chata Sabały znajduje się przy ulicy Krzeptówki  17 i śmiało można powiedzieć, że odwiedza ją porównywalna liczba turystów, co pobliskie Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Zabytkowa konstrukcja chałupy wzniesiona została jeszcze w XVIII wieku. Ekspozycja w jej wnętrzu dość wiernie oddaje warunki, w jakich mieszkała rodzina Sabały.
 
Do najciekawszych pamiątek zgromadzonych w Chacie Sabały należą oryginalne skrzypce, na których tatrzański trubadur z pasją wygrywał ludowe melodie. Ten i inne eksponaty obejrzeć możemy codziennie w godzinach 10-18. Bilet wstępu to wydatek rzędu 4 zł (ulgowy – 3 zł).
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.